Home / Noutati / Bronz european pentru Ludus la Skandenberg !

Bronz european pentru Ludus la Skandenberg !

Edi GymLuduseanul Danut „Uriasul” Borbil (de la clubul Edi-Gym) a cucerit medalia de bronz la Campionatele Europene de Skandenberg, desfasurate la sfarsitul saptamanii trecute la Sofia (Bulgaria). Impresionand nu doar publicul ci si ceilalti competitori cu un fizic incredibil- 160 de kilograme de muschi, „Uriasul” a compensat lipsa de experienta la concursuri de asemenea anvergura printr-o evolutie excelenta, in urma careia a urcat pe ultima treapta a podiumului la categoria supergrea seniori (+110 kg), la bratul stang. Macinat de o accidentare mai veche, Borbil nu a reusit sa aiba aceeasi prestatie si la bratul drept, clasandu-se pe locul 7.
Vicecampion national la bratul stang seniori (categoria grea-110 kg), Ciprian „Rechinul” Tapaszto (tot de la Edi-Gym Ludus) a fost una din surprizele placute ale intrecerilor. Desi a ocupat in final pozitia a unsprezecea, „Rechinul” a avut de
infruntat 7 campioni mondiali. De remarcat ca, in limitele aceleiasi categorii, campionul national Olimpiu Fat a terminat abia pe locul 13. Un fapt care spune multe despre calitatea meciurilor.
Alti doi componenti ai Edi-Gym Ludus, Filip Tarsu (dublu campion national) si Koloszvari Edward s-au clasat si ei intre primii 15 sportivi. La categoria 65 de kg, „Fane” Tarsu a fost al treisprezecelea la ambele brate, iar la 90 de kg „Edi” a
ocupat locul 12 la bratul drept, respectiv, 13 la bratul stang.
Juniorii de la Edi-Gym Ludus s-au numarat, la randul lor, printre remarcatii Europenelor. La 80 de kg, Darius „Cuceritorul” Puiac s-a clasat pe locul 5 la ambele brate, in timp ce la categoria 70 de kg Dorin Moldovan a fost al saptelea la bratul stang si al unsprezecelea la cel drept.

Sportivii de la Edi-Gym Ludus le multumesc tuturor celor care le-au fost alaturi, in principal Primariei si Consiliului Local, dar si sponsorilor care le-au facilitat prezenta la Sofia.
Sportivii luduseni au obtinut  15 medalii in ultimele Campionate Nationale.