Home / Noutati / “CLUBUL DE TIR SPORTIV VANATORESC LUDUS” A ORGANIZAT CUPA ROMANIEI LA TIR VANATORESC IN PERIOADA 22-23 MAI 2010, LA POLIGONUL OPRIS TIBERIU DIN LUDUS !

32 de sportivi din toată Europa s-au întrecut în acest sfârşit de săptămână la Grand Prix România la tir sportiv vânătoresc. Concursul s-a desfăşurat la poligonul „Tiberiu Opriş” din Luduş şi a fost organizat de Clubul Sportiv Vânătoresc din localitate.

Cea mai mare bătălie s-a dat la categoria seniori, unde au fost şi cei mai mulţi concurenţi înscrişi din România şi Ungaria. Cu toate că s-a clasat pe primul loc, la această categorie, fostul campion mondial la juniori Szerdahelyi András nu a fost pe deplin mulţumit de evoluţia lui. Acesta a reuşit 180 din cele 200 de talere, însă mărturiseşte că în cariera lui a avut rezultate mult mai bune.
„Concursul a fost foarte bun şi atmosfera a fost plăcută. Oamenii au fost foarte prietenoşi, poligonul a fost foarte bun şi peisajul a fost superb”, a spus, Szerdahelyi András, locul I, seniori.
Printre cei mai experimentaţi concurenţi s-a aflat şi Giuseppe Tanino, care a venit mai mult pentru distracţie şi mai puţin pentru a câştiga. Veteranul în vârstă de 73 de ani a venit tocmai din Italia pentru acest concurs.
Printre concurenţi s-a aflat şi primarul din Luduş, Florin Urcan, care s-a clasat pe locul 3 cu 88 de puncte şi se pregăteşte pentru Campionatul Mondial din Italia, unde vor fi peste 1.000 de concurenţi si unde primarul îşi propune să se claseze printre primii 200 de trăgători.