Home / Noutati / Farkas Lajos din Luduş, dublu campion naţional !

Farkas Lajos din Luduş, dublu campion naţional !

Dublul campion naţional în proba de semimaraton, juniori I şi tineret, Farkas Lajos şi-a început activitatea sportivă în anul 2001, atunci când s-a făcut o selecţie pentru secţia de atletism de la Clubul Copiilor Luduş. Era atunci în clasa a IV-a şi timp de câţiva ani nu s-a remarcat prin rezultate deosebite. De abia în anul 2005 s-a constatat că Lajos are o mare capacitate de efort în probele de fond şi semifond.

În mod firesc, a urmat un protocol de colaborare cu Atletic Club Sportin Luduş, preşedinte Dennis Bordan şi legitimarea la F. R. Atletism. Atlet cu acte în regulă, sportivul beneficiază de indicaţii competente şi de grafice de cursă realiste întocmite de antrenorul său, Alexandru Cârpaci – Szanto, omul care a contribuit decisiv la formarea sportivă a atletului care participă la toate probele de semifond şi fond din cadrul concursurilor oficiale organizate de Federaţia Română de Atletism. Primul rezultat care l-a adus în atenţia oficialilor federaţiei a fost cucerirea titlului de campion naţional în proba de 5000 m. Era în anul 2007 şi era junior I. Un punct de cotitură s-a produs în anul 2008 când a avut rezultate mai slabe. Doar argint şi bronz la Campionatul naţional în probele de 5000 m şi 10000 m, apoi argint la Campionatul naţional de semimaraton. Chiar dacă medaliile nu au fost din cel mai preţios metal, Farkas a câştigat locul I la Crosul Loteriei Naţionale şi a fost premiat cu un autoturism Dacia Logan. Anul 2009 a fost foarte bun pentru performanţele sportive după ce a câştigat titlul naţional în proba de 10000 m, apoi a participat la Campionatul European de juniori de la Novi Sad (locul 8). În ţară a câştigat Cupa Libertăţii (Blaj), Cupa Gabriela Szabo (Bistriţa), Crosul Szász Albert (Tîrgu-Mureş), Crosul Primăverii (Sovata), dar cele mai bune performanţe le-a obţinut la Campionatul Naţional de semimaraton: două medalii de aur la juniori şi tineret şi o medalie de bronz la seniori. Acum Lajos pleacă la Oradea, la Facultatea de Educaţie Fizică şi Sport. Se va pregăti pentru a deveni profesor şi va alerga sub culorile echipelor Crişul Oradea – CSU Oradea, cluburi care îi asigură condiţiile de pregătire şi de participare la competiţii. La Luduş va reveni, probabil, pentru a primi pentru a treia oară titlul de „Cel mai bun sportiv al orasului”.