Home / Noutati / LUDUŞENI PREMIAŢI DE AUTORITĂŢILE LOCALE, CU OCAZIA ZILELOR ORAŞULUI!

LUDUŞENI PREMIAŢI DE AUTORITĂŢILE LOCALE, CU OCAZIA ZILELOR ORAŞULUI!

 

Primăria Oraşului Luduş are onoarea să vă invite la festivitatea de atribuire a unor importante distincţii, fiilor eminenţi ai comunităţii luduşene, eveniment care va avea loc pe scena Zilelor Oraşului Luduş, ediţia 2016, sâmbătă 25 iunie 2016, ora 19.

În cadrul festivităţii, domnul primar Ioan Cristian Moldovan va înmâna Titlul de CETĂŢEAN DE ONOARE AL ORAŞULUI LUDUŞ domnului inginer doctor LUCIAN PREJBEANU, absolvent al Şcolii Gimnaziale “Ioan Vlăduţiu” şi al Liceului Tehnologic, din Luduş, cu studii universitare în România şi în Franţa, european cu cetăţenie română şi franceză, inventator şi manager de proiecte inginereşti creative folositoare umanităţii in domeniul memoriilor magnetice, cu un portofoliu de peste 90 de brevete de invenţii, cu peste 100 de articole şi comunicări ştiinţifice apreciate în medii academice din Europa, Asia şi America, membru fondator si fost director cercetare-dezvolare al start-up-ului Crocus Technology (cu peste 60 de angajati in Franta, Statele Unite ale Americii, Rusia si Israel), vicepresedinte al asociatiei Scoala Romaneasca din Grenoble, membru fondator si vicepresedinte al parohiei romanesti din Grenoble, membru al biroului de administratie al asociatiei Grenoble-Isère-Roumanie, actualmente director executiv al Laboratorului de spintronică SPINTEC Lucian (instituţie cu peste 100 de angajaţi actual), din Grenoble Franţa.

 

LP-new

 

În acelaşi context, domnul primar Ioan Cristian Moldovan va atribui Diplome de Onoare şi Plachete luduşenilor, Marinela Gherman, medaliată cu bronz la Campionatul Mondial Universitar, componentă a selecţionatei universitare a României; Horaţiu Pungea, jucător la echipa franceză de rugby OYONNAX, component al Echipei Naţionale de Rugby a României; Talas Elemer Huba, medaliat cu argint şi bronz la competiţii naţionale şi internaţionale de handbal, component al echipei HC Odorheiul Secuiesc; diplome şi plicuri cu bani elevilor Lucian Astăluş (cu media generală 10, în clasele I-VIII); Luciana Bercea (cu rezultate excepţionale la disciplina educaţie fizică şi sport); Carmina Herepean (faza naţională a Olimpiadei de limba franceză); Octavian Anca (finalist la Olimpiada Naţională a Sportului Şcolar, tenis de masă); Dora Opriş (finalistă la Olimpiada Naţională a Sportului Şcolar, tenis de masă); Denisa Moldovan (menţiune la faza naţională a Olimpiadei de Fizică); Alexandru Harfaş (participant la faza naţională a Olimpiadei de Tehnologia Informaţiei şi Comunicaţiilor); Denisa Stan (campioană naţională la Triatlon II); Szanto Reka (participantă la faza naţională a Olimpiadei de limba maghiară); Bolog Eduard (participant la faza naţională a Olimpiadei de religie); Mihaly Roland (locul I la Concursul “Europa în şcoală, stop violenţei”); Paul Câmpean (locul II la faza zonală a concursului Inspiring Science Internaţional); Alexandru Urcan (locul II la faza zonală a concursului Inspiring Science Internaţional); Andra Stan (atletă, locul III la Olimpiada Naţională a sportului şcolar); Kali Anna (menţiune la faza judeţeană a Olimpiadei de limba maghiară); Iarina Tătar (menţiune la Concursul internaţional de matematică Galer David).

 

 

 

 

A consemnat

 MIRCEA GHEBOREAN

About ((( T ))) Radio Transilvania

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close